Riežupes mazais loks – Pazust mežos!

Šis 18 km garais maršruts ļaus iepazīt Riežupes dabas parka dabas daudzveidību, garāko pazemes alu labirintu Latvijā, Riežupes ielejas krāšņo ainavu un tik ļoti Latvijas lauku ainavai raksturīgos mežu ceļu līkumus ar bagātīgajām paparžu un melleņu mētru audzēm ceļmalās. Turklāt tieši pa šiem ceļiem latviešu iemīļotais aktieris Ēvalds Valters agrāk regulāri ar riteni mēroja ceļu no pilsētas uz savām mājām Ostos, kuras arī ceļā redzēsiet.

Maršruts ir piemērots arī bērniem, jo pārsvarā ved tikai pa klusiem zemes ceļiem, taču pirmajos 4 km jārēķinās, ka satiksme var būt intensīvāka, jo Riežupes smilšu alas ir iecienīts tūristu apskates objekts un īpaši pēcpusdienās un brīvdienās ceļu uz tām mēro daudzi atpūtnieki. 

Sākot braucienu jādodas pāri senajam ķieģeļu tiltam, atstājot vecpilsētu aiz sevis, tad pirmajā ceļā jānogriežas pa kreisi un ceļojums var sākties! Pēc neilga laika gludi asfaltēto ielu nomainīs līkumots grants ceļš, tieši tāds, kāds raksturīgs klasiskiem Latvijas laukiem – ar skaistiem priežu mežiem sānos. Braucot jātur acis vaļā, jo šeit var sastapt visdažādākos meža dzīvniekus un putnus.

Pēc četriem kilometriem nonāksiet pirmajā vietā, kur vērts piestāt – Riežupes smilšu alas. Sekojot norādēm, dodaties pa meža taciņu uz smilšu alu pusi. Šeit noteikti mazākie braucēji atradīs sev nodarbes, jo alu saimnieki takas malā izveidojuši rotaļu laukumus un dažādas dabas atrakcijas.

Turpinot ceļu pa taku, mirkli uzkavējaties kreisajā pusē esošajā skatu laukumiņā, tas jums parādīs pasakaini skaistu dabas ainavu pāri Riežupes ielejai. 

Ejot uz priekšu, drīz nonāksiet pie alām, kur kopā ar gidu varēsiet doties gandrīz puskilometru garā pastaigā pa alu labirintiem. (Smilšu alās drīkst iet tikai gida pavadībā, ekskursija maksā 6 EUR, bērniem un pensionāriem 4 EUR. Darba laiks 11:00 -17:00, tālr.: 29555042, 29896646, 28636831). Tikai atceraties paņemt līdzi kādu siltāku jaku, jo alās vienmēr ir tikai astoņi grādi. 

Kad alas apskatītas, ceļš var turpināties. Ja būsiet paņēmuši līdzi uzkodas, varēsiet piestāt netālu esošajā atpūtas vietā, kas iekārtota pie Riežupes ietekas Ventā. Šeit var arī uzcep līdzi paņemtas desiņas ugunskurā un par malkas sagādāšanu pat nav jāsatraucas, jo tā šeit vienmēr atpūtniekiem  ir sarūpēta.

Izbraucot no atpūtas vietas, ceļš vedīs kalnā, kura galā redzēsiet viensētu – tās ir Ēvalda Valtera mājas Osti. Tālākais ceļš būs pavisam kluss un mierīgs, piemērots lauku ainavu baudīšanai, bet pēdējos kilometros vērts pievērst uzmanību diženajiem ozoliem, kuri skaisti slejas ceļa malās.