Apkārt Usmas ezeram

Viena diena, viens ezers, trīs novadi – jeb apkārt Usmas ezeram. Tāds varētu būt īsais maršruta apraksts, jo tiešām, izbraucot šo 55 km maršrutu jūs būsiet dienas laikā izbraukuši trim novadiem un apbraukuši vienam ezeram.

Lieliska starta vieta šim piedzīvojumam ir atpūtas bāze Usmas Meķi, kur varat atstāt auto kā arī, ja pašiem nav velosipēdi, iznomāt tos. Pirms ceļa kafejnīcā var iedzert kafiju, izpētīt karti un saplānot dienu. Taču kafijas dzeršanu var atlikt arī uz vēlāku laiku, jo ezera krastos būs vēl citas vietas, kur to izdarīt.

Dodoties ceļā, pretī pulksteņrādītāja virzienam, pirmie kilometri mērojami pa grantētu ceļu, pie kā labāk uzreiz pierast, jo kopumā visas dienas garumā tikai 8 km būs asfalta segums, pārējie kilometri pa grantētiem un maziem mežu un lauku ceļiem, bet arī tas šim piedzīvojumam piedod to īpašo garšu. Un vakarā, ticiet  – iemaņas izvairīties no redeles un bedrēm būs nevainojamas.

Taču nedrīkst aizmirst, ka arī lavierējot starp bedrēm, svarīgi ievērot pareizu braukšanu un turēties ceļa labajā pusē, jo nereti ceļa līkumā negaidīti parādās auto, kuru iepriekš pat sadzirdēt nevar. Un vēl – par ļaunu nenāks ik pa brītiņam ieskatīties kartē, jo šejienes celiņi ir viltīgi un ātri vien var aizvest sev līdzi uz citu pusi. Par lielisku gidu noderēs kāda no GPX maršrutu failus atbalstoša aplikācija telefonā.

Pēc dažiem kilometriem nonāksiet uz smilšainiem priežu meža ceļiem, pa kuriem braucot rodas sajūta, ka tūliņ aiz līkuma skatam pavērsies jūras krasts. Kad būs nobraukti pirmie 14 km, vērojat ceļa kreiso pusi, tur pamanīsiet 26 m augsto Ūdru kalna skatu torni, kurā noteikti jāuzkāpj. No torņa skatu laukuma lieliski varēs pārredzēt ezeru, tā salas un Usmas ieplakas plašos mežu masīvus, saskatīt Stendi, Mundigciemu, skaidrā laikā arī Talsus. Skaisto ainavu bagātina baltās jahtu buras, kuras vizinās pa ezeru pēc tam piestājot jahtu ostā, kura šeit darbojas jau gandrīz 50 gadus. Šis ir lielākais jahtklubs Latvijā, tas apvieno vairāk nekā 150 burātājus un 60 jahtas.

Nokāpjot lejā, jāmēro vēl apmēram pieci kilometri un tad jau paši pavisam tuvu varēsiet apskatīt piestātnē skaisti sarindotās jahtas. Šis ceļa posms prasīs lielāku uzmanību, jo apmēram četri kilometri būs jābrauc pa šosejas malu.

Pēc jahtu ostas apskates, turpinot ceļu, drīzumā sasniegsiet Usmas ciemu. Esot tur, noteikti jāiebrauc vietējā veikalā. Tā apmeklējums jau vien ir piedzīvojums. Tas ir paraugs visiem Latvijas lauku veikaliņiem un padzert kafiju tajā, vesels notikums. Pirmkārt jau te ir nopērkams viss – sākot ar vāzēm, šortiem, rokas miksera, burku vāciņiem, blakus pagasta saimnieces bulciņām līdz uz vietas gatavotām karstmaizēm. Ja gribi sajust ciema dzīvi – jāiet uz veikalu!

Braucot tālāk, nepamanīta nepaliks skaistā koka baznīciņa. Tā ir viena no trim Usmas baznīcām, visjaunākā. Tā šeit lepni stāv kopš deviņdesmitajiem gadiem, kad pagasta iedzīvotāji kopīgi to uzcēluši – 42 saimnieki katrs no sava meža atveduši pa trim priedēm un tā dievnams tapis. Te ikviens tiek gaidīts, bet, ja saimnieci uz vietas neizdodas sastapt, droši var piezvanīt (26463444 Harina) Viņa arī ir dievnama tapšanas iniciatore, ar šo domu bijusi tik aizrauta, ka tā īstenošanai pārdevusi savu žiguli, iedvesmojusi kādu misionāru ziedot pamatu ieliešanai un noorganizējusi iepriekš minēto trīs priežu akciju.

Savukārt, turpat, netālu aiz baznīcas meklējams sākums 360 m garajai Elkraga takai, kas drīzāk ir pastaigu laipa, kura ved gar ezera krastu. Takas galapunktā ir labiekārtota skatu platforma ar soliņiem, kuros ērti iekārtojoties var vērot Moricsalu un tai apkārt notiekošo.

Tālākais maršruta posms ved pa dažādiem ceļiem un celiņiem, gar lauku viensētām, pļavām, plašiem laukiem un cauri mežiem. Te gan iesakām pietaupīt spēkus, jo pēdējie 10 km vedīs cauri skaistiem, bet smilšainiem mežu ceļiem.

Usmas ezers
Usmas ezers

Usmas ezera m veltīta mājaslapa. Informācija par atpūtu, makšķerēšanu, naktsmītnēm, ēdināšanu, ekskursijām, nomām un pasākumiem

Atpūtas bāze Usmas Meķi
Atpūtas bāze Usmas Meķi

Nakšņošana, ūdens peldlīdzekļu noma, pirts, kafejnīca, makšķerēšana un daudz kas cits

Zāgkalni
Zāgkalni

Viesu nams, atpūta pie Usmas ezera, zirgu izjādes

Muižnieki, kempings

Muižnieki, kempings

Naktsmītne, laivu noma, makšķerēšanas liceču iegāde

Dižāpas, kempings

Dižāpas, kempings

Nakšņošana, ūdens peldlīdzekļu noma, pirts, makšķerēšana, telšu vietas