Ventas rumbā – lido zivis

Marts 30, 2023

Ik pavasari kuldīdznieki un viesi bauda aizraujošu skatu, kad vimbas mēģina lēcienā pārvarēt Ventas rumbu pret straumi.

Zivju lēkšana šogad ir sākusies!

Vēsturē – Vēl pirms Otrā pasaules kara virs rumbas atradās savdabīga zvejas ierīce: statņi ar klūgu groziem. Ar tiem bez pūlēm varēja gūt bagātīgu lomu. Laši un vimbas, kas pavasaros un rudeņos devās uz augšu pa Ventu un lēcienā centās pārvarēt rumbu, atpakaļ krītot, nonāca tieši grozos. Daļa loma kādreiz nonāca uz hercoga galdiem, daļa tika izmaksāta kā naturālā alga hercoga ierēdņiem un amatniekiem. Ik dienu trīs reizes izņēma 80 – 100 zivju.
Polijā 17. gadsimtā bijusi izplatīta paruna: ”Kurzeme ir brīnumaina zeme ! Tur bērnus karina kokos un zivis ķer gaisā.” Šūpuļu kāršana kokos bija izplatīta visā Kurzemē, taču zivis gaisā ķēra tikai vienā vietā – Ventas rumbā.
(Kuldīga. Raksti. 2021)

Kāpēc vimbām ik pavasari jālēkā?
“Atbilde ir pavisam vienkārša – rumbas lejā zivju ir daudz, pat pārāk daudz, un tas ietekmē mazuļu izdzīvošanu. Ik gadu vimbas peld augšup pa Ventu, ceļā saskaroties arī ar šķērsli – Ventas rumbu. Lai palielinātu izdzīvojušo zivju skaitu, zivis lec tur, kur to būs visveiksmīgāk izdarīt un kur apkārt nebūs citu mazo peldētāju……Tās, kuras ir pārlekušas pāri, tiek tādās kā septītajās debesīs un var izvēlēties, kur nārsto. Tām ir vairāk pēcnācēju” /M.Olte/ Raksta avots – delfi.lv – Māris Olte /

Seko līdzi vimbu aktivitātēm Ventas rumbā : Live Ventas Rumba

Nepalaid garām šo dabas brīnumaino notikumu!

Ikgadējais pasākums – Pavasara palu šovs “Lido zivis Kuldīgā” – šogad norisināsies 29. aprīlī Koncerti, tirdziņš, dažādas aktivitātes gan lieliem, gan maziem! Pasākuma programma – drīzumā!

Saistītie jaunumi