Kuldīga patriotiskās noskaņās

Kuldīga ietērpusies patriotiskā noskaņā un gaida svētkus. Citviet pilsētā izvietoti svētku dekori, īpašu noskaņu radot diennakts tumšajā laikā, kā arī apskatāmas dažādas ar tautiskumu un patriotismu saistītas izstādes, ekspozīcijas un objekti.

Kuldīgas novada muzejā skatāma patriotiska izstāde, kurā var ielūkoties filmas “Dvēseļu putenis” aizkadros, aplūkot Sandras Silas radītos tērpus, izzināt filmā attēlotos vēsturiskos notikumus Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara un Neatkarības kara laikā, kā arī iepazīt karavīra ikdienu un sievietes lomu karā. Izstāde piedāvā ieklausīties karavīru dziesmās, ielūkoties filmas uzņemšanas aizkulisēs un izzināt Latvijas vēsturi.

Tā pat Kuldīgas novada muzejā skatāma izstāde “Kur Zeme Tā”, kas tapusi par godu Imanta Ziedoņa grāmatas “Kurzemīte” piecdesmitgadei. Imants Ziedonis, apceļojot Kurzemi un apcerot ceļā pieredzēto, savā grāmatā raksta, ka viņu interesē Latvijas individualitātes, personības, savādnieki un dīvaiņi. Tāpēc atsevišķa vieta izstādē atvēlēta “Kartupeļu Lauka Radio” radītajam izdevumam “Radiožurnāls. Kur Zeme Tā”. Tas ir multimediāls izdevums, kur paralēli tekstam un fotogrāfijām iespējams intervētos kurzemniekus saklausīt un saredzēt. Vienā no izstādes telpām ir apskatāmi arī jauno mākslinieku darbi, kuri tapuši, iedvesmojoties no grāmatas “Kurzemīte”.

Savukārt, Kuldīgas mākslas namā līdz 29. novembrim par godu māksliniekam, pedagogam un dievturim Jēkabam Bīnem (1895-1955) veltīta 125 gadu jubilejas piemiņas izstāde “Jēkabs Bīne. Ar mīlestību…”. Latviešu mākslas kopainā Jēkabs Bīne izceļas kā mākslinieks, kurš savā daiļradē vienmēr centies iemiesot latviešu pasaules skatījumu, senās tautas atziņas un vēstures notikumus.

Foto mirkļu cienītājiem Alsungas novada Tūrisma informācijas un vēsturiskā mantojuma centrā iespēja apskatīt skaistākās Latvijas un Kurzmes ainavas rītausmā, kuras atspoguļo īpašu noskaņu dabā, kad saule vēl tikai aust. Foto mirkļus iemūžinājusi mūsu pašu novadniece Inga Ozola.

Valstiskās noskaņās aicinām apmeklēt arī Nacionālās pretošanās kustības muzeju Rendā, kur apskatāmas liecības par pirmo padomju, kā arī vācu okupāciju. Renovētajā klētī, ekspozīcijas centrālā uzmanība veltīta Nacionālo partizānu karam. Būtisks fakts, ka netālu no šīs vietas, 1945.gadā, notika viena no lielākajām nacionālo partizānu kaujām, saukta par Āpuznieku kauju, kurā Kabiles kaujas grupa vēlējās atgūt zaudēto Latvijas neatkarību. Starp abām ēkām atrodas bunkurs, kurā iekāpjot, var redzēt autentisku iekārtojumu, kā arī tranšejas, pa kurām zem zemes pārvietojās karavīri.

Basos esošajā ekspozīcijā “Suitu godi” iespējams uzzināt par četriem nozīmīgākajiem notikumiem suitu novada ļaužu dzīvē – kristībām, laulībām, bērēm un dažādām ar baznīcu un gadskārtām saistītām tradīcijām. Bagātīgo un krāšņo ekspozīciju veido gan materiālas, gan nemateriālas kultūrvēstures liecības, kas tipiskas tieši suitu novadam. Izstādē aplūkojami godiem raksturīgie priekšmeti, piemēram, šūpulis, pūralāde, zārks, svētku galds. Īpaši koši izveidota suitu kāzu aina, kurā redzami suitu tautastērpi kāzu godiem.
Ekspozīciju papildina audiovizuālais materiāls – vēsturiskas fotogrāfijas, kurās tradicionālajās svinībās redzami vietējie suitu novada ļaudis, un audio faili ar katriem godiem raksturīgajām dziesmām.

Savukārt radoši darboties un iepazīt sentēvu mālu trauku darināšanas tehnikas iespējams keramikas darbnīcā “Saules ceplis”, kur viena no nedaudzajiem amata meistariem dizainere-keramiķe Madara Atiķe katru darbu lipina ar rokām un apdedzina bedres tipa atklātās uguns ceplī, kā arī apstrādā ar koka un sudraba karotēm. Sudrabīgi melno krāsu māla darbi iegūst tautā sauktajā svēpēšanas tehnoloģijā. Keramiķe apmeklētājus iepazīstinās ar keramikas pirmsākumiem, trauku izveidi un melnā cepļa kurināšanas specifiku.

Izbaudot svētkus Kuldīgas pusē, droši piestāj kādā no Kuldīgas kafejnīcām un paņem līdzi kādu gardu karsto dzērinu vai svētku maltīti, kā arī atpūties un nakšņo mūsu mājīgajās visnīcās un apartamentos.