Apkārt Usmas ezeram

Maršruts ļauj izbaudīt Usmas ezera apkārtnes ainavas 50 kilometru garumā, šķērsojot 3 novadus.

Usmas ezers ir sestais lielākais ezers Latvijā – 34 692 km2 . Tā krasti ir līčaini un ragaini, katrs ar savu unikālo nosaukumu – Godeļdanga, Bukdanga, Ķuņķrags, Dižgabalrags u.c. Ezerā ietek 10 upes, bet iztek viena – Engure. Ezerā ir 7 salas, no kurām viena ir Moricsala, uz kuras izveidots Morcsalas rezervāts, kas ir otrs vecākais Eiropā, dibināts 1912.gadā.

Lieliska starta vieta šim piedzīvojumam ir atpūtas bāze Usmas Meķi, kur varat atstāt auto kā arī, ja pašiem nav velosipēdi, iznomāt tos. Kā otra starat vieta iesakāma Usmas ciemā.

Maršruts virzās pa maziem lauku un mežu ceļiem. Sausās vasarās atsevišķi ceļu posmi var būt smilšaini un bedraini. Labākās piknika un peldēšanās vietas būs ezera austrumu krastā izvietotajās tūristu mītnēs un kempingos, kā arī Usmas ciemā ir labiekārtota pludmale. Tūrisma vietas izvietotas vienmērīgi apkārt ezeram, ļaujot baudīt braucienu ar nelielām pauzēm un apstāšanās vietām, iepazīstot apkārtni.

Pa ceļam iespējams piestāt un uzkāpt 26 m augstajā Ūdru kalna skatu tornī. No torņa skatu laukuma lieliski varēs pārredzēt ezeru, tā salas un Usmas ieplakas plašos mežu masīvus, saskatīt Stendi, Mundigciemu, skaidrā laikā arī Talsus. Skaisto ainavu bagātina baltās jahtu buras, kuras vizinās pa ezeru pēc tam piestājot turpat esošajā jahtu ostā, kura šeit darbojas jau gandrīz 50 gadus.

Maršrutā sastopamas arī divas Usmas baznīcas. Viena Rendas pagastā, kas uzcelta uz oriģinālās koka baznīcas pamatiem, kas šobrīd atrodas Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā. Un otra Usmas ciemā, kas ir arī jaunākais Usmas dievnams. Šī koka baznīca ar skaidu jumtu atvērta ik vienam dienas gaišajā laikā.

Tiem, kas vēlas vairāk laika veltīt apkārtnes apskatei un ap ezeru piedāvātajām aktīvās atpūtas un izklaides iespējām pie un uz ūdens, iesakām maršrutu dalīt divu dienu piedzīvojumā, pārnakšņojot kādā no kempingiem gar ezeru.

Saistītie objekti

a